Zde je seznam nejodolnějších bambusů, které se nám zatím nejlépe osvědčily v našem klimatu. Jedná se o několika různými zimami prověřené druhy velmi odolných bambusů, se kterými lze začít, pokud přesně nevíte, čemu se na vašem stanovišti bude dařit. Je však dobré mít na paměti, že bambusy jsou u nás na návštěvě, a tedy, že občas i ty nejodolnější mohou mít po zimě na nevhodných stanovištích problémy. Rovněž také záleží na původu a kondici sazenic a době, kdy se sází. Nejlepší je podle našich zkušeností bambusy sázet na jaře!!!, na podzim sázené rostliny nemusí stačit dobře zakořenit a přes zimu i odolná kvalitní sazenice může utrpět velké poškození díky nedostatečnému kořenovému systému a problémům s vodu.
Samozřejmě i pro tyto odolné „držáky“ platí, že je potřeba dodržet pěstební nároky. V praxi to znamená zajistit dostatek vláhy po celý rok, chráněné místo před zimním větrem a dostatečně kvalitní propustnou výživnou půdu, záleží na druhu. Viz odkaz Pěstování bambusů.
Pokud se hodláte „rozbambusit“ více nebo jste již zkušenými pěstiteli, pokračujte prosím dále ve výběru v katalogu bambusů 🙂
Phyllostachysy jsou výběžkaté bambusy, spokojené jsou většinou na osluněných stanovištích. Trsnaté Fargesie se dělí na druhy a kultivary , které dobře rostou na slunci a ty, které preferují světlý stín. Výběžkaté Sasy a Pleioblasty jsou bambusy podrostové, potřebují spíše polostín (ideálně i přes zimu).
Bambus je velice vitální, přizpůsobivá a krásná rostlina. Když se pěstitelé naučí několik základních triků a postupů při pěstování, lze bambus vcelku snadno zvládnout pěstovat a těšit se z jeho přítomnosti téměř na každé vhodné zahradě. Jedná se však také o rostlinu, která je s přírodními cykly a zákonitostmi spojena možná více, než kterákoliv jiná. Hlavním projevem těchto přírodních principů, jako projevu vnitřního biologického času těchto rostlin je jejich kvetení, které na rozdíl od ostatních rostlin není pro pěstitele slavnostní a žádanou událostí. Na rozdíl od ostatních věcí okolo pěstování totiž člověkem zvládnout a ovlivnit nelze.
Jednou, a to dříve či později, vykvete každý bambus. U některých druhů je to v horizontu několika desítek let, u jiných stovky let. Mechanismy, které kvetení spouštějí a řídí, ještě nejsou biology a botaniky dostatečně prozkoumány. Někdy je vykvetení velmi rychlé, ale většinou jej lze nejdříve pozorovat v domovině bambusu a v teplejších oblastech. My jako pěstitelé a prodejci kvetení pečlivě sledujeme, a pokud se k nám informace o kvetení někde ve světě dostane, ihned stahujeme dotyčný druh či kultivar z prodeje nebo informujeme pěstitele a zákazníky. Jsou však případy, kdy k vykvetení dojde během několika týdnů; a v tomto případě je včasné informování celé veřejnosti nemožné.
Kvetení u bambusů je ne vždy totální (většina Phyllostachysů) a ne vždy končí totálním úhynem celého porostu či celé rostliny (totální kvetení nastává většinou u trsnatých Fargesií). Celý proces je třeba sledovat a činit závěry až po několika letech pozorování dotyčného druhu, a proto by tento fakt nadšence a zájemce o tyto rostliny v žádném případě neměl odradit.
Za kvetení bambusů však neneseme žádnou odpovědnost. Zákazník by měl při koupi bambusu počítat s touto eventualitou a být na možnost vykvetení připraven, případně žádat druh který nedávno kvetl a z něhož jsou již v prodeji nové generace, které delší čas nepokvetou.
Děkujeme za pochopení. Vaši bambusáři