Leden – pokud teploty dovolí a pokud není sníh, doporučujeme bambusy podle potřeby lehce zalít.
Únor – pokud teploty dovolí a pokud není sníh, doporučujeme bambusy podle potřeby lehce zalít. Mladé rostliny doporučujeme přistínit bílou textilií či stínovkou proti ostrému jarnímu slunci.
Březen – pokud teploty dovolí a pokud není sníh, doporučujeme bambusy podle potřeby lehce zalít. Stébla tyčových bambusů která jsou poškozená po zimě odstraníme. Provádí se probírka slabých stébel. U Fargesijí , které se pěstují jako tvarovaný živý plot provedeme střih plotostřižnou.. U pokryvných Pleioblastů a Sasa tvořících souvislý pokryv (náhrada za trávník) doporučujeme1x za dva roky nízký, stejnoměrný 15-20 cm řez, který v sezoně zajistí rostlinám svěží kompaktnější vzhled.
Duben – zaléváme podle potřeby,. Záleží na počasí. Můžeme začít s hnojením první dávkou granulovaných hnojiv (NPK). Velkou roli pro pozitivní růst bambusu hraje křemík a hořčík, proto je dobré použít plné hnojivo. Stébla u tyčáků , která v zimě ztratila suchem nebo mrazem zelené olistění a jsou stále živá nestříháme. Ponecháme do Května a pak se rozhodneme. Od poloviny dubna můžeme pozorovat první růst nových stébel u Fargesia rufa, F. robusta, F. scabrida. Při přízemních mrazících je dobré v tuto dobu výhonky ochránit, zejména u mladých rostlin, kde mráz může všechny nově vyrašené výhonky nenávratné poškodit.
Květen – začínají růst další stébla (tyče) především u rodu Phyllostachys do výšky, při teplém počasí to může být u nás až 35 cm/den . Zaléváme podle potřeby a můžeme opět přihnojit. Pokud došlo v zimě k poškození stébel, počkáme, jestli vyrazí nové olistění. Když stébla opravdu uschla a nové listí se neobjevilo, sestřihneme stébla celá až u země. Pokud je stéblo živé jen z části, provedeme řez v živé části cca 1 cm nad kolínkem. Pěstujeme li bambus také pro jeho jedlé výhonky, tak je čas na sklizeň.
Červen, Červenec – pokračuje růst stébel (tyčí). Zaléváme podle potřeby (ideální je spíše 2x v týdnu pořádně, než každý den malinko). Pochvy na stéblech se začínají otevírat a vyrážet větve a na nich listí. (Neplatí u Fargesia nitida a F. jiuzhaigou, které vytváří stébla, která se olistí až v dalším roce). Stébel se zbytečně nedotýkáme, dokud nevyzrají, jsou dosti křehká, což platí pro všechny bambusy. Pijeme čaj a víno a radujeme se.
Srpen – V srpnu se u tyčových bambusů dokončuje proces vytvoření stébla s větvemi a listy.Rostlina se od této chvíle věnuje rhizomům a kořenům. V tuto dobu je možná opět probírka a prosvětlení. Zaléváme a pohnojíme spíše draselnými hnojivy pro pevnost pletiv přes zimu. U tvarovaných Fargesijí provedeme střih.
Září – zaléváme, pokud je potřeba. Můžeme přihnojit draselnými hnojivy. Nové tyče u Phyllostachys mohou vyrážet i teď, ale není to již pro ně dobré období, protože nestihnou vyzrát. Tyto pozdní výhonky vylamujeme.
Říjen – zaléváme pokud je potřeba. Pokud je teplé počasí a vyrážejí i nyní stále nové výhonky, doporučujeme je hlavně u mladých rostlin (a pouze u Phyllostachysů) zalámat. Na první pohled je to škoda, ale rostlinu tím uchráníme vyčerpávání před zimou. Spíše jí tak soustředíme na zakořeňování a hledání vláhy, kterou bude v zimě potřebovat. V říjnu už nehnojíme .
Listopad – Z okna pozorujeme bambusy ,popíjíme svařák a prosíme Boha o mírnou zimu.
Prosinec –Před zimou a prvním mrazem rostliny zalijeme aby se pořádně napily.Všeho ale s mírou. Bambus nesnáší přelití a v zimních měsících s bohatou nadílkou sněhu a těžkou jílovitou půdou může trpět čí dokonce odumřít. Pokud dost sněží a je to mokrý sníh , moc nemrzne , tak se snažíme z tyčových bambusů , které mají křehká stébla (Vivax) sníh oklepat , aby se nezlomila.
Pokud sněží a bude hodně mrznout, je lepší bambusy nechat pod sněhem, kde jsou chráněny.
Pohled na skoro ležící tyče vzbuzuje strach, ale nebojte, ony se postaví.